Biograficzny 2004

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 65 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 2004 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Aviator

6,6
Lata 20-ste XX wieku. Zafascynowany kinem 20-letni milioner Howard Hughes postanawia wyreżyserować film. Monumentalna produkcja ciągnie się latami, pochłaniając miliony dolarów. Jednak wysiłek się opłaca – Aniołowie piekieł odnoszą sukces, a Howard z dnia na dzień staje się gwiazdą.
Dwuczęściowy film ukazuje życie Karola Wojtyły od czasów jego młodości do chwili wyboru na papieża. Pierwsza część filmu jest poświęcona dorastaniu Wojtyły i jego przeżyciom z II wojny światowej, druga część opowiada o latach powojennych.
Doskonały film oparty na prawdziwych wydarzeniach, których bohaterem był Choi Baedal - legendarny koreański mistrz wschodnich sztuk walki - twórca stylu Kyokushin Karate. Akcja filmu rozgrywa się w latach 30-tych ubiegłego wieku, w czasach kiedy Korea pozostawała pod okupacją japońską. Choi Baedal - nie mogąc dostać się do japońskiego lotnictwa - postanawia zdobyć sławę w inny sposób. Po upokorzeniach i śmierci przyjaciela postanawia udowodnić wszystkim swoją wyższość. Ukrywa się więc w górach, gdzie w osamotnieniu doskonali techniki walki, studiując księgi najsławniejszego japońskiego szermierza. Po powrocie wyzywa wszystkie szkoły walki w Japonii - i nigdy nie schodzi z maty pokonanym.


Marzyciel

7,7
Akcja filmu rozgrywa się w edwardiańskim Londynie w 1903 roku. Bohaterem jest szkocki pisarz James Matthew Barrie (1860-1937). JM Barrie (Johnny Depp), pisarz u szczytu literackiej kariery, szuka natchnienia do pracy nad nową książką. Spotkanie czarującej damy (Kate Winslet), matki czwórki chłopców, pozwoli mu odnaleźć inspirację dla swojej twórczości. Miłość kobiety oraz wyobraźnia dzieci sprawią, że stworzy dzieło, które uczyni go nieśmiertelnym.
Krynica, 1960. Do mieszczącej się przy deptaku pracowni Włosińskiego wchodzi Nikifor i rozpakowuje swój warsztat malarski. Spokojne, uregulowane, zaplanowane do ostatniego szczegółu życie Włosińskiego ulega zakłóceniu. Włosiński próbuje pozbyć się natrętnego gościa. Postanawia odnaleźć rodzinę Nikifora. Okazuje się, że Nikifor żyje całkowicie samotnie. Mieszka kątem, nie ma nawet metryki. Z punktu widzenia prawa… nie istnieje. Włosińskiemu udaje się tylko ustalić, że pochodzi z matki niemowy i nieznanego ojca. Włosiński nie należy do entuzjastów malarstwa ludowego. W miarę jak poznaje Nikifora, zaczyna doceniać jego dzieło. Widzi żarliwą wiarę Nikifora, a jednocześnie duchową wolność. Odkrywa, że malarstwie oznacza ona niezależność od opinii, w życiu – brak przywiązania do doczesności i głęboką pokorę. Widzi, jak sam jest głęboko zniewolony przez malarskie wykształcenie – uzależniony do malarskiej tradycji, od ocen i sądów. Od marzeń o sukcesie, o materialnej stabilizacji. Wychodzi na jaw, że Nikifor ma otwartą gruźlicę. Włosiński, dzieląc z nim pracownię ryzykuje nie tylko własnym życiem – ma rodzinę. Nikifor nie chce iść do szpitala, szkoda mu czasu, chce malować. Włosiński, aby umieścić go, musi wziąć nad nim opiekę oprawną. Na tę wiadomość żona wraz dziećmi przenoszą się do Krakowa. Nie pomagają tłumaczenia, że Nikifor jest umierający i ta opieka jest na kilka miesięcy. Jest rok 1967. Minęło 7 lat. Nikifor ciągle żyje.
Oparta na faktach historia sparaliżowanego Ramóna Sampedro (Javier Bardem) walczącego o godną śmierć przez 30 lat. Eutanazja jest kontrowersyjnym tematem dyskusji na świecie. Film dotyka tego problemu, próbując odpowiedzieć na pytanie dlaczego ktoś, kto jest otoczony bliskimi ludźmi pragnie umrzeć. Czy człowiek ma prawo stanowić o swojej śmierci?
Dwójka przyjaciół w iście romantycznej pogoni za przygodą opuszcza rodzinne Buenos Aires na rozklekotanym Nortonie 500 z 1939 roku. Mimo awarii motocykla kontynuują swoją ośmiomiesięczną odyseję, łapiąc każdą możliwą okazję transportu. Zróżnicowane pejzaże odzwierciedlają stopniową przemianę w ich sposobie postrzegania świata; ludzie, których spotykają na swej drodze, otwierają im oczy na zupełnie inne oblicze Ameryki Południowej. Trafiają na wyżyny Machu Picchu, gdzie odnajdują majestatyczne ruiny i zdają sobie sprawę z ogromnego znaczenia zapomnianego dziedzictwa Inków. Gdy docierają do kolonii trędowatych, usytuowanej w głębi peruwiańskiej dżungli, zaczynają wątpić w wartość postępu mierzonego sukcesem gospodarczym, który tak wielu ludzi pozostawia poza nawiasem społeczeństwa. Doświadczenia z tego miejsca pomagają określić ich późniejsze postawy etyczne i wytyczyć drogę, którą podążą.

Kinsey

6,9
Biografia naukowca, który zajmował się osami owocówkami, a odkrył jakim problemem jest seks w pruderyjnej Ameryce. 5 stycznia 1948 roku ukazał się raport Alfreda Kinseya oparty na tysiącach wywiadów, które autor przeprowadzał w Stanach. Konsekwencją książki była późniejsza rewolucja lat 60-tych, a Kinseya okrzyknięto amerykańskim Freudem. W roli Kinseya Liam Neeson, w roli jego żony Laura Linney.
Film o ekscentrycznym geniuszu skupia się na dwóch ostatnich latach życia malarza. Modigliani jest już poważnie chory na gruźlicę, ma problemy ze sprzedażą obrazów, Błąka się więc po Montmartre, tańczy na stołach, błaznuje, aż wreszcie spotyka miłość swojego życia. Jeanne także zakochuje się w nim od pierwszego spojrzenia i zrobi wszystko by go przy sobie zatrzymać...
Jest rok 1974, Stany Zjednoczone przechodzą jeden z najtrudniejszych momentów w swojej demokratycznej historii: afera Watergate, która doprowadziła do odsunięcia od władzy ówczesnego prezydenta Richarda Nixona. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach wciąga nas z niezwykłą siłą w historię biznesmena, który aby zrealizować swój amerykański sen sięga po radykalne środki. Z bronią ukrytą w nogawce spodni postanawia dokonać zamachu na prezydenta Richarda Nixona.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…